Przejdź do głównej zawartości

Mazda 3 I (BK) - Żarówki

 Jako że posiadam tytułowy samochód z roku 2004 i wersji nadwozia hatchback postanowiłem wykonać spis gdzie jakie żarówki się znajdują. Najpierw podane jest napięcie oraz moc potem oznaczeni-e/a a na koniec trzonek (podkreślony). Nie ma tu wszystkiego ale w miarę możliwości zawsze jak organoleptycznie zidentyfikuję postaram się tę listę uzupełnić.

Wnętrze:
Bagażnik - 12V 5W lub 10W: C10W; T10.5x30; SV8,5 28mm; 30mm
Podsufitka tył - 12V 10W: C10W; T10.5x30; SV8,5 30mm; 32mm
Podsufitka przód - 12V 5W: W5W; T10; W2,1x9,5d 
Zapalniczka - ??? lub 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d
Popielniczka - ???: T6,5; W2x5d lub 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d lub 24V 2,4W lub 24V 2W *1
Panel klimatyzacji automatycznej - 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d
Schowek - 12V 3W: W3W; W2,1x9,5d lub 12V 5W *2
Stacyjka - 14V 1,4W: W2x4,6d lub 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d

Zewnętrzne:
Stop/Pozycyjne - 12V 21W/5W: W21/5W; T20q; W3x16q
Przeciwmgielne tylne - 12V 21W: W21W; T20d; W3x16d
Wsteczne - 12V 21W: W21W; T20d; W3x16d  lub 12V 21W/5W: W21/5W; T20q; W3x16q *3

Trzeci stop - 12V 16W: W16W; T15; W2,1x9,5d
Kierunkowskazy przód - 12V 21W: PY21W; BAU15s
Kierunkowskazy tył - 12V 21W: W21W; T20d; W3x16d
Pozycyjne przód - 12V 5W: W5W, T10; W2,1x9,5d
Mijania - 12V 55W: H7; PX26d
Drogowe - 12V 60W: HB3; P20d
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej - 12V 5W: W5W; T10; W2,1x9,5d

*1- Z powodu że dostęp jest słaby a gdy przepali się ta żarówka razem z tą w schowku dzieją się dziwne rzeczy (na wyłączonym oświetleniu miga podświetlenie przebiegu a po otwarciu drzwi piszczy sygnał rzekomo włączonych świateł) pozwala taki zabieg na przedłużenia życia tej żarówki.

*2- Tylko po nawierceniu otworów jak na załączonym zdjęciu celem odprowadzenia ciepła.
*3- Możemy takiej użyć awaryjnie lub po małej modyfikacji w celu małego zwiększenia ilości światła. Aby świeciły oba włókna na raz wystarczy przegiąć druciki od cieńszego żarnika na drugą stronę.

Komentarze

  1. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tego potrzebowałam ;) ide do garażu

    OdpowiedzUsuń
  4. Udało się Ci się wszystko naprawdę dobrze opisać

    OdpowiedzUsuń
  5. Pokażę chłopakowi, może się czegoś nauczy

    OdpowiedzUsuń
  6. Brakuje przeciwmgłowych przód ...................

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy post! Sama niedawno zmieniałam żarówki w samochodzie i okazało się, że to wcale nie jest takie proste, jak myślałam. W Mazdie 3 naprawdę trzeba się namęczyć, żeby się dostać do tych żarówek – u mnie zajęło mi to dużo więcej czasu niż się spodziewałam. Twoje wyjaśnienie jak to zrobić krok po kroku na pewno uratuje kogoś przed frustracją. Jak coś pójdzie nie tak przy naprawach, zawsze można znaleźć fachowców, ale najpierw warto spróbować samemu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Takie informacje są cenne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Takie informacje są cenne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opel Vectra C Kombi 2007 - Naprawa elektrycznego zamka klapy bagażnika

  W tytułowym samochodzie doszło do awarii elektrycznego zamka klapy bagażnika. Przyczyną było prawdopodobnie przeciekanie wody przez uszczelkę mechanizmu wycieraczki co spowodowało  dostanie się jej do złącza w zamku a w konsekwencji do jego zniszczenia. Piny w zamku dosłownie się rozpadały a wtyczka była w niewiele lepszym stanie. Poza tym reszta była sprawna a że nowy zamek do tanich rzeczy nie należy postanowiłem go naprawić. Gniazdo zostało ścięte i szukałem miejsc gdzie dany pin prowadzi. Na zdjęciu poniżej naniosłem numery które odpowiadają numerom z wtyczki. Po rozszyfrowaniu połączeń przylutowałem przewody a połączenie z instalacją samochodu wykonałem na standardowe wsuwki.  Całość została dodatkowo wyczyszczona i przesmarowana smarem białym z PTFE co okazało się błędem bo trochę wody znowu się dostało do mechanizmu i z smaru powstała breja która zamarzła i unieruchomiła zamek. Problem rozwiązał smar silikonowy z PTFE.  Niestety wymiarów silnic...

Bosch Mono-Motronic -Naprawa czujnika temparatury powietrza dolotowego na przykładzie Passat B4 1.8 ABS

   Niedawno w moim samochodzie uległ uszkodzeniu czujnik temperatury powietrza. Najgorsze było to że komputer silnika tej awarii nie wykrywał ponieważ otrzymywał odczyty ale były to wartości nierealne i potrafiły skakać z skrajności w skrajność co powodowało złą pracę silnika na benzynie gdyż na podstawie temperatury sterownik wylicza przybliżoną masę powietrza która znajduje się w cylindrze.    Czujnik ten znajduję się w zaznaczonym na zdjęciu miejscu (widać też na nim już nowy). I jak widać jest on wbudowany w wtryskiwacz a ten jest delikatnym i nietanim elementem dlatego postanowiłem to zrobić możliwie tanio i bez ingerencji w wtryskiwacz.    Po dłuższych poszukiwaniach dowiedziałem się że czujnikiem jest termistor NTC 2,2kΩ. Stary czujnik odłamałem a w miejscu gdzie przewody wchodzą do wtryskiwacza wyskubałem plastik i izolację przewodów i w tych miejscach przylutowałem wyprowadzenia termistora. Nie wygląda to fachowo ale spełnia swoją funkc...