Smary:
Smar ceramiczny - A właściwie pasta ceramiczna gdyż nie nadaje się do połączeń ruchomych (jak smary) tylko do statycznych. Zapobiega zapiekaniu się połączeń śrubowych lub/i elementów przez nie połączonych szczególnie w wysokich temperaturach oraz zapobiega korozji elektrochemicznej.
Smar miedziany - Podobnie jak smar ceramiczny. Można stosować do połączeń o małej ruchomości w temperaturach nie powodujących degradacji bazy smaru. Nie zalecany przy aluminium gdyż może powodować korozję elektrochemiczną.
Smar silikonowy - Do ruchomych połączeń stykowych (przełączniki itp.) oraz do zabezpieczenia styków wykonanych z metali nieszlachetnych przed utlenianiem. Odporny na podwyższone temperatury, wodę, stabilny i trwały w czasie.
Smar silikonowy z teflonem - Do mało obciążonych elementów w skojarzeniach tworzywo sztuczne-tworzywo sztuczne lub tworzywo sztuczne-metal np. przekładnie, prowadnice itp. Zapobiega korozji. Odporny na podwyższone temperatury, wodę, stabilny i trwały w czasie.
Rozpuszczalniki i zmywacze:
Alkohol izopropylowy - Łagodny rozpuszczalnik, do układów optyki, obojętny dla większości plastików, czyszczenie elektroniki, tam gdzie jest wymagana wysoka czystość rozpuszczalnika.Benzyna ekstrakcyjna - Dobrze rozpuszcza zabrudzenia oparte o węglowodory (oleje,smary) oraz do rozcieńczania lakierów.
Aceton - Silny rozpuszczalnik, rozpuszcza większość powszechnie stosowanych plastików, lakiery, tłuszcze, oleje.
Bardzo pomocny wpis!
OdpowiedzUsuń