Przejdź do głównej zawartości

Jakie żarówki BMW E87, E82, E83, E81

     Jako że posiadam BMW E87 z roku 2004 czyli wersję przed liftingiem postanowiłem wykonać spis gdzie jakie żarówki się znajdują. Większość żarówek jest wspólna między modelami BMW: E81, E82, E83. Najpierw podane jest napięcie oraz moc potem oznaczeni-e/a a na koniec trzonek (podkreślony). Nie ma tu wszystkiego ale w miarę możliwości zawsze jak organoleptycznie zidentyfikuję postaram się tę listę uzupełnić.

Niektóre rzeczy mogą się różnić w zależności od wersji wyposażania lub daty produkcji.

Wnętrze:

Bagażnik - 12V 10W : C10W ; T10.5x43 ; SV8,5 43mm
Podsufitka tył - 12V 6W : W6W ; T10 ; W2,1x9,5d  lub  12V 5W : W5W ; T10 ; W2,1x9,5d  *3
Podsufitka przód - 12V 6W : W6W ; T10 ; W2,1x9,5d  lub  12V 5W : W5W ; T10; W2,1x9,5d  *3
Lampka nad lusterkiem - 12V 10W : C10W ; T10.5x43 ; SV8,5 43mm
Schowek - 12V 5W: C5W ; T10x36 ; SV8,5 36mm  lub  12V 10W : C10W ; T10.5x38 ; SV8,5 38mm *1
Lampka nad stopami - 12V 5W : W5W ; T10 ; W2,1x9,5d  lub  12V 6W : W6W ; T10 ; W2,1x9,5d  *7

Zewnętrzne:

Stop/Pozycyjne - 12V 21W : P21W ; BA15S
Przeciwmgielne tylne/Pozycyjne - 12V 21W : P21W ; BA15S
Wsteczne - 12V 21W: P21W ; BA15S  lub  12V 21/5W : P21/5W ; BAY15d  *2
Trzeci stop - Diody LED THT Super Flux
Kierunkowskazy przód - 12V 21W : PY21W ; BAU15S *6
Kierunkowskazy boczne - 12V 5W : WY5W-ST ; T10 ; W2,1x9,5d  lub 12V 5W : WY5W ; T10 ; W2,1x9,5d *6
Kierunkowskazy tył - 12V 21W : PY21W ; BAU15S *6
Pozycyjne przód - 12V 10W : H10W ; BA9s
Mijania - 85V 35W : D1S ; PK32d-2
Drogowe - 12V 55W : H7 ; PX26d  *5
Przeciwmgielne - 12V 55W : H11 ; PGJ19-2 *5
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej - 12V 5W : W5W ; T10 ; W2,1x9,5d  *4

 

*1- Na własne ryzyko! U mnie nic niepokojącego się nie dzieje a jest zdecydowanie jaśniej.

*2- Na własne ryzyko! U mnie nic niepokojącego się nie dzieje a trochę więcej światła jest.

*3-  Zamiennie gdyż są dużo łatwiej dostępne ale jest wyraźnie mniej światła.

*4- Ładny efekt dają żarówki dobrych firm z niebieską powłoką na bańce.

*5- Jeśli kogoś denerwuje widoczna różnica między światłem z ksenona a halogenu to trochę ten efekt niwelują żarówki dobrych firm z delikatną niebieską powłoką.

*6- Ładny efekt dają żarówki typu osram diadem czy philips silver

*7- Tylko po zrobieniu otworów żeby nadmiar ciepła miał gdzie ujść tak jak tu:


Komentarze

  1. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, że ktoś to zebrał w jednym miejscu. Sam ostatnio zmieniałem żarówki w swoim aucie i byłem zaskoczony, ile jest tych różnych typów dla jednego modelu. W BMW to chyba takie już tradycyjnie skomplikowane, ale dla kogoś kto pierwszy raz to robi, taki poradnik to złoto. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Artur Kaczmarek20/4/26 04:41

    Spot on — żarówki w E87 to rzeczywiście kwestia, którą wiele osób lekceważy. Sam miałem sytuację, gdy zmiana światła mijania zajęła mi więcej czasu niż powinno, bo nie wiedziałem dokładnie jak podejść do tego modelu. U mnie się sprawdziło, aby przed zmianą zaglądnąć do instrukcji obsługi — BMW czasami umieszcza tam dokładne rysunki demontażu osłon. Poza tym warto mieć pod ręką kilka minut więcej niż myślisz, że będzie potrzeba, szczególnie przy żarówkach światła mijania, gdzie trzeba trochę manewrować, żeby dostać się do gniazda. Dzięki za praktyczny wpis!

    OdpowiedzUsuń
  4. Tomasz Wielicki1/6/26 13:37

    W kwestii E87 i doboru żarówek patrzę przede wszystkim na zgodność typu, bo tu łatwo o błąd przy różnych wersjach lamp. U mnie najlepiej sprawdzało się sprawdzenie numeru oprawki i dopiero potem zakup, a nie samo „na oko”.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Mazda 3 I (BK) - Żarówki

  Jako że posiadam tytułowy samochód z roku 2004 i wersji nadwozia hatchback postanowiłem wykonać spis gdzie jakie żarówki się znajdują. Najpierw podane jest napięcie oraz moc potem oznaczeni-e/a a na koniec trzonek (podkreślony). Nie ma tu wszystkiego ale w miarę możliwości zawsze jak organoleptycznie zidentyfikuję postaram się tę listę uzupełnić. Wnętrze: Bagażnik - 12V 5W lub 10W: C10W; T10.5x30; SV8,5 28mm; 30mm Podsufitka tył - 12V 10W: C10W; T10.5x30; SV8,5 30mm; 32mm Podsufitka przód - 12V 5W: W5W; T10; W2,1x9,5d   Zapalniczka - ??? lub 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d Popielniczka - ???: T6,5; W2x5d lub 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d lub 24V 2,4W lub 24V 2W *1 Panel klimatyzacji automatycznej - 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d Schowek - 12V 3W: W3W; W2,1x9,5d lub 12V 5W *2 Stacyjka - 14V 1,4W: W2x4,6d lub 12V 1,2W: W1.2W; T05; T5; W2x4,6d Zewnętrzne: Stop/Pozycyjne - 12V 21W/5W: W21/5W; T20q; W3x16q Przeciwmgielne t...

Opel Vectra C Kombi 2007 - Naprawa elektrycznego zamka klapy bagażnika

  W tytułowym samochodzie doszło do awarii elektrycznego zamka klapy bagażnika. Przyczyną było prawdopodobnie przeciekanie wody przez uszczelkę mechanizmu wycieraczki co spowodowało  dostanie się jej do złącza w zamku a w konsekwencji do jego zniszczenia. Piny w zamku dosłownie się rozpadały a wtyczka była w niewiele lepszym stanie. Poza tym reszta była sprawna a że nowy zamek do tanich rzeczy nie należy postanowiłem go naprawić. Gniazdo zostało ścięte i szukałem miejsc gdzie dany pin prowadzi. Na zdjęciu poniżej naniosłem numery które odpowiadają numerom z wtyczki. Po rozszyfrowaniu połączeń przylutowałem przewody a połączenie z instalacją samochodu wykonałem na standardowe wsuwki.  Całość została dodatkowo wyczyszczona i przesmarowana smarem białym z PTFE co okazało się błędem bo trochę wody znowu się dostało do mechanizmu i z smaru powstała breja która zamarzła i unieruchomiła zamek. Problem rozwiązał smar silikonowy z PTFE.  Niestety wymiarów silnic...

Bosch Mono-Motronic -Naprawa czujnika temparatury powietrza dolotowego na przykładzie Passat B4 1.8 ABS

   Niedawno w moim samochodzie uległ uszkodzeniu czujnik temperatury powietrza. Najgorsze było to że komputer silnika tej awarii nie wykrywał ponieważ otrzymywał odczyty ale były to wartości nierealne i potrafiły skakać z skrajności w skrajność co powodowało złą pracę silnika na benzynie gdyż na podstawie temperatury sterownik wylicza przybliżoną masę powietrza która znajduje się w cylindrze.    Czujnik ten znajduję się w zaznaczonym na zdjęciu miejscu (widać też na nim już nowy). I jak widać jest on wbudowany w wtryskiwacz a ten jest delikatnym i nietanim elementem dlatego postanowiłem to zrobić możliwie tanio i bez ingerencji w wtryskiwacz.    Po dłuższych poszukiwaniach dowiedziałem się że czujnikiem jest termistor NTC 2,2kΩ. Stary czujnik odłamałem a w miejscu gdzie przewody wchodzą do wtryskiwacza wyskubałem plastik i izolację przewodów i w tych miejscach przylutowałem wyprowadzenia termistora. Nie wygląda to fachowo ale spełnia swoją funkc...